Florida High School basketball news :: contact us  :: sitemap :: about us
Florida Hoops, Florida High School basketball news
 
  Hoops Central
  Full Scoreboard
  Team Rankings
  Player Rankings
  State Rankings
  Recruiting News
  Resources/Links
  Story Archives


Florida Player Rankings
The Top Players from
  - Class of 2004
  - Class of 2005
  - Class of 2006
  - Class of 2007
other rankings


Florida Team Rankings
Top 25 teams
Class 6A
Class 5A
Class 4A
Class 3A
Class 2A
Class 1A
previous rankings


District Standings »
Class 6A
Class 5A
Class 4A
Class 3A
Class 2A
Class 1A
district overview
Boys Hoops HomeGirls Hoops Home



2004-2005 FHSAA Florida Girls Basketball, Road to the Finals
updated 3/2/2005 11:12:53 PM

We adjusted our crystal ball on Tuesday night to make our picks for the state championship in each class. Our swami was off on Bartram Trail as they were knocked out today in the semifinals. We'll see how the rest fare.

Class 6A Finals - Deerfield Beach

Class 5A Finals -Bartram Trail Dillard

Class 4A Finals - Eastside

Class 3A Finals - Monsignor Pace

Class 2A Finals - The First Academy Father Lopez

Class 1A Finals - FAMU High


Class 6A Semifinals
Deerfield Beach (26-3) 61, Riverview (Sarasota) (26-5) 51
Miami (22-5) 39, Lake Mary (29-2) 30

Class 5A Semifinals
Venice (25-5) 51, Haines City (22-6) 48
Dillard (Fort Lauderdale) (29-1) 66, Bartram Trail (Jacksonville) (26-5) 50

Class 4A Semifinals
Eastside (Gainesville) (31-0) 59, Suncoast (Riviera Beach) (26-3) 55
Winter Haven (27-1) 68, Astronaut (Titusville) (25-3) 39

Class 3A Semifinals
Monsignor Pace (Miami) (26-7) 63, East Gadsden (Havana) (25-6) 31
Bishop Moore (Orlando) (25-6) 65, Holy Names (25-6) 50

Class 2A Semifinals
Father Lopez (Daytona Beach) (27-4) 42, First Academy (Orlando) (28-1) 40
Dade Christian (Miami) (20-8) 57, Chipley (24-7) 50

Class 1A Semifinals
Orlando Christian (28-4) 73, Bradenton Christian (21-10) 38
FAMU (Tallahassee) (26-4) 72, Northwest Christian (Miami) (14-16) 36


Class 6A - Regional Finals:

Region 1
Winter Park 40 vs. Lake Mary 43

Region 4
Miami Sunset 32 vs. Miami 63

Region 2
Palm Beach Lakes 67 vs. Riverview 78

Region 3
Deerfield Beach 54 vs. Miami Norland 45

Class 5A - Regional Finals:

Region 1
Fort Walton Beach 55 vs. Bartram Trail 59

Region 4
Dillard 46 vs. W.T. Dwyer 32

Region 2
Haines City 65 vs. Lake Gibson 60

Region 3
Largo 40 vs. Venice 57

Class 4A - Regional Finals:

Region 1
Eastside 68 vs. Washington 49

Region 4
Lincoln Park 49 vs. Suncoast 61

Region 2
Rockledge 47 vs. Astronaut 64

Region 3
Freedom 42 vs. Winter Haven 76

Class 3A - Regional Finals:

Region 1
Florida High 51 vs. East Gadsden 64

Region 4
Cardinal Gibbons 29 vs. Monsignor Pace 42

Region 2
Bishop Moore 48 vs. West Port 42

Region 3
Jensen Beach 43 vs. Holy Names 54

Class 2A - Regional Finals:

Region 1
Chipley North 68 vs. Florida Christian 50

Region 4
Dade Christian 49 vs. Westminster Christian 40 (OT)

Region 2
University Christian 44 vs. Father Lopez 53

Region 3
Community School 43 vs. First Academy 46

Class 1A - Regional Finals:

Region 1
FAMU 62 vs. Graceville 42

Region 4
Northwest Christian 39 vs. Westwood Christian 33

Region 2
Cambridge 71 vs. Bradenton Christian 74

Region 3
Pine Castle Christian 47 vs. Orlando Christian 65


Class 6A - Regional Semifinals:

Region 1
Buchholz 44 vs. Lake Mary 60
Winter Park 42 vs. Oviedo 35

Region 4
Hialeah 44 vs. Miami Sunset 48
Miami 51 vs. Homestead 35

Region 2
Osceola 65 vs. Palm Beach Lakes 67
Riverview 62 vs. Santaluces 40

Region 3
North Miami Beach 56 vs. Deerfield Beach 67
Boyd Anderson 43 vs. Miami Norland 60

Class 5A - Regional Semifinals:

Region 1
Eau Gallie 35 vs. Fort Walton Beach 59
Bartram Trail 56 vs. Palm Bay 50

Region 4
Barron Collier 48 vs. Dillard 60
St. Thomas Aquinas 51 vs. W.T. Dwyer 54

Region 2
Haines City 62 vs. Wharton 57
Lake Gibson 75 vs. Plant 64

Region 3
Clearwater 64 vs. Venice 70
Largo 62 vs. Manatee 53

Class 4A - Regional Semifinals:

Region 1
Washington 64 vs. Leon 54
Pensacola 39 vs. Eastside 60

Region 4
Southeast 55 vs. Suncoast 59
Lincoln Park 66 vs. Palmetto Ridge 60

Region 2
Rockledge 63 vs. Andrew Jackson 60 (OT)
Robert E. Lee 52 vs. Astronaut 80

Region 3
Lecanto 45 vs. Freedom 61
Gulf 29 vs. Winter Haven 68

Class 3A - Regional Semifinals:

Region 1
Florida High 49 vs. Clay 37
East Gadsden 90 vs. Santa Fe 75

Region 4
Cardinal Gibbons 54 vs. St. Brendan 39
Monsignor Pace 50 vs. Gulliver Prep 44

Region 2
Cocoa Beach 38 vs. West Port 46
Bishop Moore 58 vs. Nature Coast 40

Region 3
Jensen Beach 53 vs. St. Petersburg Catholic 43
Holy Names 61 vs. Pope John Paul II 54

Class 2A - Regional Semifinals:

Region 1
Chipley 76 vs. West Gadsden 69 (2OT)
Ponce de Leon 48 vs. North Florida Christian 51

Region 4
John Carroll 31 vs. Dade Christian 55
Coral Springs Christian 30 vs. Westminster Christian 64

Region 2
Oak Hall 37 vs. University Christian 54
Trinity Catholic 40 vs. Father Lopez 52

Region 3
First Academy 66 vs. Indian Rocks Christian 27
Mount Dora Bible 34 vs. Community School 37

Class 1A - Regional Semifinals:

Region 1
Paxton 50 vs. FAMU 69
Munroe 26 vs. Graceville 62

Region 4
Upperroom 46 vs. Northwest Christian 55
Boca Raton Christian 40 vs. Westwood Christian 49

Region 2
St. John Lutheran 50 vs. Cambridge 69
Seven Rivers Christian 54 vs. Bradenton Christian 62

Region 3
Pine Castle Christian 69 vs. Jupiter Christian 59
Orlando Christian 74 vs. Summit Christian 46


Class 6A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Seminole (Sanford) (19-10) 43 vs. Buchholz (Gainesville) 67
Colonial (Orlando) (17-7) 40 vs. Lake Mary (26-1) 57
Sandalwood (Jacksonville) 20 vs. Oviedo (22-3) 51
Winter Park (18-7) 44 vs. Boone (Orlando) (22-4) 42

Region 4
Miami Beach 19 vs. Hialeah (17-8) 73
Miami Palmetto (14-10) 50 vs. Miami Sunset (17-5) 76
American (Hialeah) (11-12) 14 vs. Miami (18-5) 58
Varela (Miami) (21-5) 38 vs. Homestead (17-5) 46

Region 2
Sarasota 48 vs. Osceola (Kissimmee) (15-12) 52
Lake Worth (22-3) 40 vs. Palm Beach Lakes (18-6) 61
St. Cloud (12-9) 25 vs. Riverview (Sarasota) 66
Palm Beach Gardens (14-11) 40 vs. Santaluces (Lantana) (22-3) 47

Region 3
Plantation 21 vs. Deerfield Beach (22-3) 61
North Miami Beach (21-5) 57 vs. Miramar (15-10) 39
Taravella (17-10) 57 vs. Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) 62
Cypress Bay (Weston) (22-4) 18 vs. Miami Norland (19-6) 56

Class 5A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Englewood (Jacksonville) (14-8) 42 vs. Fort Walton Beach (19-7) 56
Eau Gallie (Melbourne) (11-10) 49 vs. Mainland (Daytona Beach) (11-11) 47
Mosley (Lynn Haven) (16-11) 51 vs. Bartram Trail (Jacksonville) (23-4) 79
New Smyrna Beach (14-9) 47 vs. Palm Bay (Melbourne) (24-2) 63

Region 4
Centennial (Port St. Lucie) 39 vs. Barron Collier (Naples) (24-1) 64
Nova (Davie) (20-5) 52 vs. Dillard (Fort Lauderdale) (25-1) 52
Naples (19-7) 58 vs. W.T. Dwyer (Palm Beach Gardens) 61
St. Thomas Aquinas (15-11) 57 vs. South Broward (Hollywood) (13-8) 50

Region 2
Haines City 61 vs. Mitchell (New Port Richey) (17-9) 39
King (18-6) 36 vs. Wharton (Tampa) (20-7) 49
Land OíLakes (9-13) 59 vs. Lake Gibson (Lakeland) 81
Alonso (Tampa) (15-7) 28 vs. Plant (Tampa) (24-1) 57

Region 3
Boca Ciega (Gulfport) (21-6) 26 vs. Clearwater (25-3) 64
Fort Myers (16-9) 54 vs. Venice (21-5) 60
Largo (21-6) 62 vs. Seminole (22-4) 61
Manatee (10-14) 67 vs. Cypress Lake (Fort Myers) (23-2) 57

Class 4A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Gulf Breeze 35 vs. Washington (Pensacola) (26-0) 54
Vanguard (Ocala) (17-8) 34 vs. Leon (Tallahassee) (12-14) 42
Pensacola (17-9) 53 vs. Pace 44
Rickards (Tallahassee) (13-11) 42 vs. Eastside (Gainesville) (27-0) 48

Region 4
Lemon Bay (Englewood) (19-8) 39 vs. Southeast (Bradenton) (21-6) 54
Lourdes (Miami) (20-4) 47 vs. Suncoast (Riviera Beach) (23-2) 61
Lakewood (St. Petersburg) (19-7) 57 vs. Palmetto Ridge (Naples) (20-6) 63
Lincoln Park (Fort Pierce) (17-11) 62 vs. Fort Lauderdale (9-14) 51

Region 2
Paxon (Jacksonville) (9-15) vs. Andrew Jackson (Jacksonville) (15-3)
Rockledge (21-3) 45 vs. Seabreeze (Daytona Beach) (23-4) 42
Stanton Prep (Jacksonville) (12-7) 63 vs. Robert E. Lee (Jacksonville) (25-2) 66
Nease (Ponte Vedra Beach) (20-7) 27 vs. Astronaut (Titusville) (23-2) 61

Region 3
Wesley Chapel 36 vs. Lecanto (19-8) 37
Celebration (16-7) 56 vs. Freedom (Tampa) (26-1) 75
Crystal River (11-13) 48 vs. Gulf (New Port Richey) 59
Blake (Tampa) (21-5) 33 vs. Winter Haven (23-1) 76

Class 3A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Florida High (Tallahassee) (19-6) 64 vs. Pensacola Catholic (20-6) 57
Keystone Heights (18-8) 41 vs. Clay (Green Cove Springs) 52
Marianna (10-14) 57 vs. East Gadsden (Havana) (22-5) 77
Ribault (Jacksonville) 56 vs. Santa Fe (Alachua) (18-8) 61

Region 4
Chaminade (Hollywood) 30 vs. Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) 50
Ransom Everglades (Miami) (11-13) 30 vs. St. Brendan (Miami) (19-5) 46
Monarch (Coconut Creek) 21 vs. Monsignor Pace (Miami) 60
LaSalle (Miami) 22 vs. Gulliver Prep (Miami) (18-8) 65

Region 2
Pasco (Dade City) (17-8) vs. West Port (Ocala) (24-3)
Cocoa Beach (17-9) 40 vs. Tavares (11-8) 38
Dixie County (Cross City) (15-5) 41 vs. Nature Coast (Brooksville) (25-2) 54
Bishop Moore (Orlando) (21-6) 48 vs. Melbourne Central Catholic (16-11) 37

Region 3
Avon Park (13-7) 41 vs. St. Petersburg Catholic 53
Jensen Beach (21-6) 47 vs. Immokalee (18-5) 37
Holy Names (Tampa) (22-5) 62 vs. Lake Placid (20-2) 50
Bishop Verot (14-11) 40 vs. Pope John Paul II (Boca Raton) (21-6) 60

Class 2A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Chipley (22-6) 67 vs. Baker (18-6) 48
West Gadsden (Greensboro) 59 vs. Cottondale (21-4) 54
Jay (18-6) 42 vs. Ponce de Leon (23-5) 45
Port St. Joe (10-14) 28 vs. North Florida Christian (Tallahassee) (22-3) 62

Region 4
Highlands Christian (20-5) 29 vs. John Carroll (Fort Pierce) (15-11) 55
Marathon (14-3) 24 vs. Dade Christian (Miami) (16-8) 67
Kingís Academy (W. Palm Bch.) (16-11) 31 vs. Coral Springs Christian (20-8) 36
Miami Country Day (15-10) 14 vs. Westminster Christian (Miami) (24-2) 61

Region 2
Oak Hall (Gainesville) (21-6) 49 vs. Lafayette (Mayo) 36
St. Joseph (St. Augustine) (18-9) vs. University Christian (Jacksonville) (22-5)
Hamilton County (Jasper) 48 vs. Trinity Catholic (Ocala) (17-10) 67
Providence (Jacksonville) 31 vs. Father Lopez (Daytona Beach) (23-4) 63

Region 3
Berkeley Prep (Tampa) (10-18) 18 vs. First Academy (Orlando) (25-0) 51
St. John Neumann (Naples) 39 vs. Indian Rocks Christian (Largo) (21-6) 82
Mount Dora Bible (20-7) 48 vs. Lakeland Christian (14-8) 37
Admiral Farragut (St. Pete) (14-10) 30 vs. Community School (Naples) 47

Class 1A - Regional Quarterfinals:

Region 1
Malone (18-10) 41 vs. Paxton (24-3) 64
First Coast Christian (Jacksonville) 21 vs. FAMU (Tallahassee) (22-4) 85
Rocky Bayou Christian (Niceville) (12-11) 42 vs. Graceville (12-10) 61
Munroe (Quincy) (17-7) 62 vs. Potterís House Christian (Jacksonville) 60

Region 4
Upperroom Christian (Lauderhill) (19-7) 41 vs. Trinity Christian (18-5) 29
Brito Miami Private (3-7) 6 vs. Northwest Christian (Miami) 79
Boca Raton Christian (17-8) 43 vs. Fort Lauderdale Christian (21-3) 38
Greater Miami 39 vs. Westwood Christian (Miami) (15-4) 56

Region 2
All Saintsí (Winter Haven) 48 vs. St. John Lutheran (Ocala) (11-12) 59
Sarasota Christian (15-8) 51 vs. Cambridge (Tampa) (26-1) 68
Seven Rivers Christian (Lecanto) (16-7) WIN vs. Evangel Christian FORFEIT
Keswick Christian (St. Petersburg) 47 vs. Bradenton Christian (18-9) 70

Region 3
Pine Castle Christian (Orlando) (20-6) 27 vs. Masterís (Oviedo) (21-6) 22
Jupiter Christian (15-9) 52 vs. Heartland Christian (Kissimmee) (19-4) 31
Warner Christian (South Daytona) (18-5) 17 vs. Orlando Christian (24-4) 67
Brevard Christian (15-7) vs. Summit Christian (West Palm Beach) (17-7)


Advertising
Advertiser
join Better Basketball in becoming an advertiser


SHOPPING »
Duke Basketball Video Series
Organize your practices like Coach "K". Learn the transition game. Toughen your teams defense.
price $84.95 - VHS
price $84.95 - DVD
Youth Basketball Drills
Burrall Paye and son Patrick offer a great book for an inexpensive price.
price $17.95
Every player should have one, get 'em a HoopSaq
SportSaq HoopSaq, price: $39.99
SportSaq HoopSaq, price: $39.99
more...
  No portions of this site may be reproduced without express written permission.
terms of use :: privacy policy :: disclaimer  
  a POWER BASKETBALL partner
  All rights reserved.
  Copyright © 1998-2003.