Florida High School basketball news :: contact us  :: sitemap :: about us
Florida Hoops, Florida High School basketball news
 

Hoops Central
  - Full Scoreboard
  - Game Capsules
  - Team Rankings
  - Player Rankings
  - Commitments
  - Recruiting News
  - Resources/Links
  - Classifieds
  - Time Out Discussion Board
story archives
Florida Player Rankings
The Top Players from
  - Florida's Treasure Coast
  - Class of 2005
  - Class of 2006
  - Class of 2007
  - Class of 2008
  - Class of 2009
other rankings
Performance Apparel from

Deep 3 Logo Burst
Florida Team Rankings
Top 25 teams
Class 6A
Class 5A
Class 4A
Class 3A
Class 2A
Class 1A
previous rankings

Class of 2005, Top Florida High School Players
Sorted by Commitment and Alphabetically

Players with Verbal Commitments or Letter of Intent (by school).
  1. Alonzo Gee 6'-4 W.T. Dwyer Tallahassee Wildcats Alabama
  2. Kyle Rowland 6'-7 North Port Birmingham Southern
  3. Kevin Smith 6'-2 Southridge Central Florida (Football)
  4. Giedriuis Knyssas 6'-8 Montverde Academy NIKE Team Florida Charleston Southern
  5. Abdul Herrera 6'-10 South Miami Tallahassee Wildcats Cincinnati
  6. Raymond Sykes 6'-8 Jacksonville Jackson NIKE Team Florida Clemson
  7. Jeff Brown 6'-4 Brooksville - Hernando Team Breakdown College of Charleston
  8. Mario Sisinni 6'-0 Dr. Phillips Tallahassee Wildcats Coastal Carolina
  9. Matt Marcorelle 6'-2 John Carroll Treasure Coast Delaware
  10. Derwin Kitchen 6'-3 Jacksonville Raines Lee Bulls Florida
  11. Jimmy Sutton 6'-9 North Broward Prep Tallahassee Wildcats Florida
  12. David Huertas 6'-4 Arlington Country Day Miami Tropics Florida
  13. Carlos Monroe 6'-7 Cape Coral Florida Atlantic
  14. Ryan Reid 6'-8 Boyd Anderson Tallahassee Wildcats Florida State
  15. Sammy Hernandez 6'-5 Arlington Country Day Miami Tropics George Mason
  16. Rasheed Singleton 6'-11 Graceville Georgia
  17. Cruz Daniels 6'-10 Clearwater High Point
  18. Sal Patricio 6'-2 Florida Prep Hofstra
  19. Arminus Urbutis 6'-9 Montverde Academy NIKE Team Florida Hofstra
  20. Greg Washington 6'-9 Florida Air Academy Hofstra
  21. Emmanuel Adeife 6'-9 Dillard Gold Coast Houston
  22. Juwann James 6'-5 Jacksonville Raines Lee Bulls James Madison
  23. Lewis Lampley 6'-2 Admiral Farragut Lee Bulls James Madison
  24. Adam Williams 6'-5 Pendleton School Kentucky
  25. Dalky Melendez 6'-6 Florida Prep Miami Tropics Louisiana-Monroe
  26. Darryl Merthie 6'-2 Lake Mary Tallahassee Wildcats Marshall
  27. Uwem Eshietedoho 6'-7 American In the Zone Maryland, Baltmore County
  28. Ricky Sanchez 6'-10 Pendleton School Memphis
  29. Brian Asbury 6'-4 South Miami South Florida Heat Miami
  30. Denis Clemente 6'-0 Calusa Prep Miami Tropics Miami
  31. Adrian Thomas 6'-6 Pembroke Pines Flanagan Team Breakdown Miami
  32. Kenny Phillips 6'-3 Carol City Miami (Football)
  33. Richard Gordon 6'-4 Norland Miami (Football)
  34. Keaton Grant 6'-4 Gateway NIKE Team Florida Missouri
  35. Stan Januska 6'-6 Cypress Bay Morehead State
  36. Kyle Marks 6'-6 W.T. Dwyer Tallahassee Wildcats Nebraska
  37. Eni Cuka 6'-2 Cypress Bay Niagara
  38. Dwight Flukeberry 6'-2 Norland North Carolina (Football)
  39. Tyler Stevens 6'-6 Westminster Christian Ohio State
  40. Maxwell Dubois 6'-4 Dillard Team Breakdown Penn State
  41. Trevor Ferguson 6'-5 Oldsmar Christian Pittsburgh
  42. Marquis Ford 6'-0 St. Petersburg St. Francis
  43. Eugene Lawrence 6'-0 Pendleton School St. Johns
  44. Garfield Blair 6'-4 Boone Stetson
  45. Eric Diaz 6'-5 Miami Columbus Coast-to-Coast Stetson
  46. Stephane Bakinde 6'-8 Montverde Academy NIKE Team Florida Stony Brook
  47. Gerald Williams 6'-4 Boyd Anderson Tennessee (Football)
  48. Vytautas Valiulis 6'-1 Montverde Academy NIKE Team Florida The Citadel
  49. Cecil Avant 5'-7 Cypress Bay Gold Coast U.S. Naval Academy
  50. Luc Mbah a Moute 6'-7 Montverde Academy NIKE Team Florida UCLA
  51. Jermaine Taylor 6'-3 Tavares Team Breakdown Univ. Central Florida
  52. Robert Jones 6'-4 Ft. Pierce Westwood Treasure Coast Univ. of Mobile
  53. Rudy Buzzard 6'-10 American Heritage In the Zone Univ. North Florida
  54. Zaronn Cann 6'-5 Brandon NIKE Team Florida Univ. South Florida
  55. Darryl Lewis 6'-1 Key West Univ. South Florida
  56. RouSean Cromwell 6'-9 Pendleton School Univ. Southern California
  57. Deandre Boynton 6'-2 Deerfield Beach Team Breakdown Univ. West Florida
  58. Ray Cummings 6'-6 Vero Beach Valdosta State
  59. Hyman Taylor 6'-9 Cardinal Gibbons Tallahassee Wildcats Virginia Tech
  60. Brett Hodges 6'-2 Winter Springs Orando FastBreak Wake Forest (Football)
  61. Jarrett Brown 6'-4 Palm Beach Lakes South Florida Heat West Virginia
  62. Alex Ruoff 6'-7 Brooksville - Central Tallahassee Wildcats West Virginia
  63. Ryan Bradley 6'-10 Bradenton Christian Wichita State
  64. Ryan Ballard 6'-0 Eau Gallie St. John's Communiy College
  65. Terry Delion 6'-2 Ft. Pierce Westwood Treasure Coast Bevill State Community College
  66. Billy LeBlanc 6'-3 Brevard Christian Brevard Community College
  67. Sonny Salomon 6'-6 John I. Leonard South Georgia Community College

Uncommitted Players (alphabetically).

  1. James Adcock 6'-4 St. Cloud
  2. Francis Agenor 6'-0 Grandview Prep
  3. Marcus Allen 6'-2 Jackson
  4. Marcus Allen 6'-6 Dillard Gold Coast
  5. Mario Alsinor 6'-4 Pine Castle
  6. Ariel Apolinario 6'-4 Miami High
  7. Thomas Atherton 6'-5 Admiral Farragut
  8. Eric Atkinson 5'-11 Cardinal Newman Team Breakdown
  9. Derrick Bernard 6'-1 Dillard Gold Coast
  10. Darrell Berrien 6'-0 Sarasota
  11. Casey Berry 5'-11 Community School of Naples
  12. Cleon Best 5'-10 Stoneman Douglas
  13. Aubrey Bodison 6'-2 Florida High
  14. Chris Bonner 6'-3 Gaither
  15. Aubrey Brown 6'-2 Brandon
  16. Eddie Brown 6'-0 Arlington Country Day Miami Tropics
  17. Keith Brumbaugh 6'-8 Deland NIKE Team Florida
  18. Brandon Bryant 5'-10 East Gadsden
  19. Daniel Bryant 5'-8 Palm Beach Lakes
  20. Tigg Bunton 6'-7 Niceville
  21. Dakari Burnett 5'-9 P.K. Yonge
  22. Joe Burnett 5'-11 Eustis
  23. Deran Burns 6'-5 Pasco - Dade City
  24. Jermonte Bush 5'-10 Tallahassee Rickards Tallahassee Wildcats
  25. Rupert Bushner 5'-10 Forest Lake Academy
  26. Chase Bussey 5'-11 Wesley Chapel
  27. Marques Butler 6'-0 Key West
  28. Joey Cantens 6'-0 Miami Christian Team Breakdown
  29. Sheldon Carter 6'-3 John I. Leonard
  30. Clive Castell 6'-6 Nova
  31. Martin Castellano 6'-5 Cypress Bay
  32. Michael Caulfield 6'-1 Orangewood Christian Lee Bulls
  33. Eric Chavez 5'-10 W.T. Dwyer
  34. Theron Christian 6'-1 South Dade
  35. Brandon Clay 6'-3 West Port
  36. Daniel Clemons 6'-6 Palm Beach Lakes
  37. Shawn Cobb 6'-3 Oldsmar Christian
  38. R.J. Cobb 5'-9 Inverness - Citrus
  39. Charlie Coley 6'-5 John I. Leonard South Florida Heat
  40. Devin Collins 5'-11 Clearwater
  41. Anthony Corral 5'-11 Columbus In the Zone
  42. Jonathan Crafton 6'-1 Plantation
  43. Jose Davila 6'-1 Oveido Miami Tropics
  44. Jerome Davis 6'-0 Ely
  45. Pernell Davis 5'-9 Boynton Beach
  46. Benjamin de la Cruz 5'-11 University
  47. Tyler Debord 6'-5 St. Cloud
  48. Anthony DeGeorge 6'-0 Cardinal Newman
  49. Derrick DeLaGrana 5'-8 Florida Christian Miami Elite
  50. D'andre Demps 6'-5 Tallahassee-Leon
  51. Devin Dolan 5'-11 Lely
  52. Marquis Domes 5'-10 Carol City
  53. Danny Dominguez 6'-5 Archbishop Carroll
  54. Devon Dukes 6'-0 Miami Jackson
  55. Alex Dumervil 5'-11 North Miami Beach
  56. Michael Evans 6'-1 Sarasota Booker
  57. Randy Excellent 6'-9 Wellington
  58. Ryan Ferranti 6'-4 Gulliver Prep
  59. Anthony Fitzpatrick 6'-4 Orlando Jones
  60. Nate Florence 6'-4 Taravella
  61. Dwight Flukeberry 6'-2 Norland
  62. Michael Ford 6'-5 Boone
  63. Michael Ford 6'-0 McArthur
  64. Greg Francois 6'-0 Central
  65. Jason Gandy 6'-3 Cypress Creek
  66. Luis Garcia 6'-2 Pembroke Pines Charter
  67. Scott Garrod 6'-4 St. Andrews South Florida Heat
  68. Stevie Gaulden 5'-9 American In the Zone
  69. Cortez Gent 6'-4 Chiefland
  70. Demond Gilbert 6'-1 Taylor - Pierson
  71. Louis Givens 5'-9 Wolfson
  72. Vince Gizzi 5'-5 Western
  73. A.J. Gomi 6'-6 Seminole
  74. Richard Gordon 6'-4 Norland
  75. Kevin Grayer 6'-2 Leon
  76. Jesse Greenberg 6'-4 Community School of Naples
  77. Jose Guition 6'-6 Miami Springs
  78. Jason Harrison 6'-0 St. Thomas Aquinas
  79. Darius Hart 5'-10 Clearwater
  80. Ryan Henry 6'-0 Coconut Creek
  81. Roberto Herrera 6'-8 South Miami
  82. Walter Hodge 6'-0 Florida Air Academy NIKE Team Florida
  83. Brian Hoff 6'-4 Arlington Country Day Miami Tropics
  84. Bobby Holtgrewe 6'-4 Atlantic
  85. Ryan Hornsby 6'-2 Lely
  86. Sam Itayim 6'-4 Pinecrest
  87. Rogers Jackson 6'-2 Grandview Prep
  88. Paul Jaeger 6'-0 American Heritage - Broward
  89. Lem Jean Pierre 6'-5 Timber Creek
  90. Darryl Johnson 5'-10 Miami Beach
  91. Edd Johnson 6'-4 Martin County
  92. Marquis Johnson 6'-6 Lake Brantley
  93. A.J. Jones 6'-5 Winter Haven Team Breakdown
  94. Phil Jones 6'-9 Pendleton School
  95. Chris Joseph 6'-2 North Miami Beach
  96. Wadner Joseph 6'-3 Northwest Christian
  97. Adrian Justice 6'-5 Miami Sunset NIKE Team Florida
  98. Joseph Kenley 6'-0 North Miami
  99. Brenton Kenyon 5'-9 Piper
  100. Griffin Kolchakian 6'-5 Leon
  101. Jeff Kovacs 6'-3 Tampa-Riverview
  102. Chris Kuras 6'-8 St. Thomas Aquinas
  103. Joe Lahmeyer 6'-6 Miami Springs
  104. David Lara 5'-10 Monarch
  105. Geothz Laurent 6'-2 Cypress Bay
  106. Ryan Lauritano 6'-6 St. Thomas Coast-to-Coast
  107. Jarrod Lazarus 5'-11 Cypress Bay
  108. Trevor Lee 6'-5 Clearwater
  109. Sherrod Lewis 6'-2 Ocala Vanguard
  110. David Lima 6'-1 Braddock
  111. Chris Linton 6'-6 Jean Ribault
  112. Andres Lopez 5'-10 Miami Beach
  113. Emanuel Lopez 6'-6 Florida Prep Miami Tropics
  114. Patrick Louissaint 6'-2 Ely
  115. Rene Lumene 5'-11 North Miami Beach West Broward Blazers
  116. Brian Manchester 6'-9 Jackson
  117. Tyler Marsh 5'11 Miami Christian
  118. Gene Martin 6'-2 Gainesville
  119. Carlos Matos 6'-2 Everglades
  120. John Matthews 6'-3 Atlantic
  121. Anthony McCutcheon 5'-7 Taravella
  122. Kevin Medina 6'-1 Everglades
  123. Johnny Miller 6'-0 American Heritage In the Zone
  124. Greg Milligan 5'-10 St. Thomas Aquinas
  125. Yarmaine Minnis 6'-2 Plantation
  126. Lavoris Mobley 6'-4 Wolfson
  127. Juan Moreno 6'-2 Miramar
  128. Sean Morrison 6'-4 St. Pete Lakewood Tallahassee Wildcats
  129. Jonathan Mudd 6'-2 American
  130. R.T. Murphy 6'-0 Barron Collier
  131. Matthew Nance 6'-1 Piper
  132. Jamal Naylor 6'-3 Ocala Vanguard
  133. Raul Ordonez 6'-5 Belen Jesuit
  134. Danny Ortiz 5'-10 Oldsmar Christian
  135. Cody Owen 6'-7 Pine Castle Christian
  136. Ismael Pabon 6'-4 Calusa Prep
  137. Jeremy Payne 6'-4 Ft. Walton Beach
  138. Glenn Phillip 6'-3 McArthur
  139. Kenny Phillips 6'-3 Carol City
  140. Angel Polaco 6'-5 Champagnat Catholic
  141. Chip Polite 6'-6 Interlachen
  142. Darryl Pressley 6'-2 Northwest Christian
  143. Omar Qazi 5'-10 Orlando Edgewater Tallahassee Wildcats
  144. DeLuis Ramirez 6'-3 Northwest Christian
  145. Alex Ramos 6'-0 Miami Southwest
  146. Steve Repass 6'-2 Eustis
  147. Desmond Ricks 6'-0 Grandview Prep
  148. Cleveland Roberts 6'-0 Norland
  149. Tony Roberts 6'-3 Key West
  150. Jesse Rodriguez 6'-3 Oldsmar Christian Florida Elite
  151. Jose Rodriguez 6'-0 Northwest Christian
  152. Tyler Rodriguez 6'-8 St. Thomas Aquinas Coast-to-Coast
  153. Zack Rogan 6'-5 Key West
  154. Beby Rojas 6'-0 Miami Beach
  155. Theo Rooker 6'-5 Northwest Christian
  156. Brandon Rose 6'-3 Palmer Trinity
  157. Donny Ross 6'-2 Citrus
  158. Danny Ryan 6'-1 Wellington
  159. Chris Sadler 5'-11 Norland In the Zone
  160. Junior Sainval 5'-11 Miami Springs
  161. Olusayo Savage 6'-6 Miami Springs
  162. Halston Schaeffer 6'-3 Trinity Catholic
  163. Felipe Schmidt 6'1 Admiral Farragut
  164. Rashard Scippio 6'-0 Palmer Trinity Coast-to-Coast
  165. Rodrigo Seers 6'-1 Monarch
  166. Wayne Seward 6'-3 Bayshore Christian
  167. Eric Sharper 6'-7 Cypress Creek
  168. Josh Sheradsky 6'-3 Cooper City
  169. Aaron Simmons 5'-7 Martin County
  170. Joe Singleton 6'-3 Forrest
  171. Emery Solis 6'-0 Coral Park
  172. Christian Soto 6'-8 Miami Christian Team Breakdown
  173. Reid Steigman 6'-2 North Broward Prep
  174. Johnny Stephene 6'-1 Boynton Beach
  175. Collin Stewart 5'-11 Boca Raton
  176. Matt Stovall 6'-6 Timber Creek
  177. Brandon Suarez 6'-3 Berkley Prep
  178. Joel Tavares 6'-3 Miami Beach
  179. Brandon Taylor 6'-2 West Port
  180. Mario Telfair 6'-5 Lakewood Florida Elite
  181. Alex Telleria 5'-11 Belen Jesuit
  182. Paul Terminello 6'-7 Out-of-Door Academy
  183. Quinton Thornton 6'-8 Orlando Edgewater Team Orlando
  184. Matt Torres 5'-10 Olympic Heights South Florida Heat
  185. Zeke Tuggerson 6'-5 Vanguard
  186. Matt Valdez 6'-4 Killian
  187. Josue Vasquez 6'-2 Monsignor Pace Coast-to-Coast
  188. Darius Walker 5'-7 Orlando Jones
  189. Owen Walker 5'-7 Miramar
  190. Javon Wiggins 6'-0 Norland
  191. Anthony Williams 6'-6 Lake Region
  192. Marvin Williams 6'-7 Lake Wales
  193. Chris Wilson 6'-3 Stoneman Douglas
  194. Lyle Wilson 6'-1 Southridge
  195. Tony Wilson 6'-3 Lake Region
  196. Jean-Francis Wisner 6'-5 North Miami
  197. Dave Woods 6'-4 Westlake Prep
  198. Floyd Woods 5'-6 Coconut Creek
  199. Sean Woods 5'-10 South Dade
  200. Eber Wright 6'-1 John Carroll Treasure Coast
  201. Ryan Wright 6'-0 Jackson


Advertising
Advertiser
NBA Tickets
Miami Heat Tickets
LA Lakers Tickets
NCAA Basketball Tickets
Florida Gators Tickets
Miami Hurricanes Tickets
join APS as an advertiser on Florida Hoops


SKILLS DVD's »
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
more...
terms of use :: privacy policy :: disclaimer  
  a POWER BASKETBALL partner
  All rights reserved.
  Copyright © 1998- .