Florida High School basketball news :: contact us  :: sitemap :: about us
Florida Hoops, Florida High School basketball news
Class of 2006 - Top Players as of

Hoops Central
  - Full Scoreboard
  - Game Capsules
  - Team Rankings
  - Player Rankings
  - Commitments
  - Recruiting News
  - Resources/Links
  - Classifieds
  - Time Out Discussion Board
story archives
Florida Player Rankings
The Top Players from
  - Florida's Treasure Coast
  - Class of 2005
  - Class of 2006
  - Class of 2007
  - Class of 2008
  - Class of 2009
other rankings
Performance Apparel from

Deep 3 Logo Burst
Florida Team Rankings
Top 25 teams
Class 6A
Class 5A
Class 4A
Class 3A
Class 2A
Class 1A
previous rankings
Class of 2006, Top Florida High School Basketball Players
Click here for committed players

ADVERTISEMENT Sports Training and Conditioning

Become faster, quicker, and stronger, increase your jumping power and endurance for that competitive edge! A comprehensive online resource.

Uncommitted Players (alphabetically).

  1. Preston Adams 5'-10 Boone
  2. Markus-Alan Agee 6'-3 Florida Air Academy
  3. Francis Aihe 6'-8 Winter Park NIKE Team Florida
  4. Nate Allen 5'-10 Cape Coral
  5. David Allison 5'-10 John Carroll Coral Springs Defenders
  6. Chris Baez 6'-4 Gateway NIKE Team Florida
  7. Justin Barrett 5'-10 Oviedo
  8. Brandon Barron 6'-0 Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
  9. Phillip Batten 6'-3 West Orange
  10. Willie Bell 6'-0 Hialeah
  11. William Benjamin 6'-8 American
  12. Jason Bennett 7'-2 Arlington Country Day Miami Tropics
  13. Brian Benzio 6'-7 Jensen Beach
  14. Gabriel Bermudez 6'-3 Belen Jesuit Prep
  15. Chris Bishop 6'-5 East Ridge Sonics
  16. Gertavian Blake 6'-7 Ribault
  17. Donald Bowen 6'-4 St. Petersburg High
  18. Christian Boyle 5'-11 St. Petersburg High
  19. Desmond Bratton 5'-11 Bayshore Christian
  20. Peter Brotons 5'-10 Christopher Columbus
  21. Tony Brown 6'-2 John Paul II
  22. Roy Brunn 5'-11 South Dade Coast-to-Coast
  23. Lenardo Bryant 6'-2 Palm Beach Lakes
  24. Carlos Burnette 6'-4 Eustis
  25. Dion Burton 5'-10 Lakewood
  26. Ron Bushner 5'-7 Forest Lake
  27. Moussa Camara The Rock Gainesville Elite
  28. Keyon Carter 6'-7 W.T. Dwyer
  29. Alex Castillo 6'-1 Lake Howell
  30. Flanerce Chargeant 5'-8 Leesburg
  31. Henry Chisolm 5'-6 Shores Christian Academy
  32. Ryan Christian 6'-6 North Broward Prep Coast-to-Coast
  33. Corey Claitt 5'-11 Palm Beach Lakes South Florida Heat
  34. Demetrius Clark 6'-2 Miami Senior
  35. Dexter Clark 6'-4 Crescent City
  36. Luis Colon 6'-10 Dr. Michael Krop Miami Tropics
  37. Julio Contreras 6'-1 West Boca Raton
  38. Quentin Cosby 6'-5 Auburndale Florida Elite
  39. Willie Crenshaw 6'-0 Jones
  40. Quentin Cullop 5'-9 Lake Region Florida Elite
  41. Kelvin Davis 6'-0 Vanguard
  42. Sheldon Dennis 6'-3 George Jenkins
  43. Ray Doucette 6'-10 Samuel W. Wolfson
  44. Dylan Drake 5'-11 Cape Coral
  45. Derek Duggins 6'-3 Freedom
  46. Jamar Dukes 5'-11 Boyd H. Anderson Lauderdale Lakes
  47. Jeremy Dunbar 6'-2 Walton
  48. Corey Ennis 5'-10 Brandon Florida Elite
  49. Tyrone Evans 5'-11 Leesburg
  50. Anthony Fernandez 6'-2 Belen Jesuit Prep
  51. David Gabriel 6'-8 St. Lucie West Centennial
  52. Dalonte Gibson 5'-11 Washington
  53. Marcus Gilbert 6'-7 St. Thomas Aquinas
  54. Cory Godzinski 6'-6 East Ridge Sonics
  55. Chris Gosly 6'-5 Florida Prep School
  56. T.J. Grace 6'-2 South Fork Treasure Coast
  57. Devon Grant 6'-3 Leesburg
  58. A.J. Green 6'-2 Lake Worth Holiday Hoops
  59. Eric Greene 6'-3 Dr. Phillips
  60. Ryan Griffin 5'-10 P.K. Yonge
  61. Jeremy Grimsley 6'-4 George Jenkins
  62. Brennen Grubbs 6'-3 South Fork Thundercats
  63. Anthony Gugino 6'-2 Cardinal Newman Thundercats
  64. Quartez Hardy 6'-3
  65. Jonathan Hall 6'-3 Miami Senior Team Breakdown
  66. John Harper 6'-0 Pine Castle Christian
  67. Tony Harrison 6'-1 Leesburg
  68. Trevor Hart 6'-2 Seminole
  69. Xavier Haslem 6'-1 Norland
  70. Rodney Hayes 6'-0 Bay
  71. Brandon Henderson 6'-3 Lake Region Florida Elite
  72. Greg Henley 6'-7 Boyd H. Anderson Lauderdale Lakes
  73. Vladimir Henriquez 6'-3 Calusa Prep Miami Tropics
  74. Evan Hill 6'-7 Cypress Bay
  75. Chris Himel 6'-2 Mandarin Lee Bulls
  76. Bill Hobach 5'-9 Seminole
  77. Avery Holley 6'-0 Blanche Ely Coast-to-Coast
  78. Damion Hollis 6'-7 J.P. Taravella Coast-to-Coast
  79. Jamarkus Holt 6'-8 Vero Beach Indian River Warriors
  80. Martes Hopson 6'-4 Celebration
  81. Walter Howard 6'-4 Citrus
  82. Chris Irvin 5'-10 Port Charlotte
  83. B.J. Jackson 5'-10 Pine Castle Christian
  84. Clarence Jackson 6'-0 Miramar
  85. Richard Jackson 6'-3 East Ridge Sonics
  86. Justin James 6'-1 Forest
  87. Sterling James 6'-4 North Marion
  88. Jonathan John 6'-2 South Dade
  89. Anthony Johnson 6'-8 Lake Wales Team Breakdown
  90. Dallas Johnson 6'-1 Auburndale
  91. Donnie Johnson 5'-11 Vanguard
  92. Jeremy Johnson 6'-7 Sneed
  93. Kendrick Johnson 5'-9 Auburndale
  94. Dominic Jones 6'-2 Pensacola
  95. Justin Jones 6'-8 Amos P. Godby
  96. Jesse Joseph 6'-7 Monsignor Pace South Florida Heat
  97. Brian Ketchel 6'-5 Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
  98. Chris Kinard 6'-0 Andrew Jackson
  99. David Laguardia 6'-3 South Dade
  100. Sammy Lee 6'-6 Westlake Prep Coral Springs Defenders
  101. Travis Lee 5'-10 Amos P. Godby
  102. Jay Leonard 6'-1 Walton
  103. Chris Lett 6'-5 Pensacola
  104. Ricardo Lewis 6'-0 Lake Weir NIKE Team Florida
  105. Chris Linton 6'-6 Jean Ribault
  106. Calvin Liptrot 6'-2 Jones Tallahassee Wildcats
  107. Mark Lohuis 6'-2 Vero Beach Indian River Warriors
  108. Antonio Lowery 6'-3 Christopher Columbus
  109. Jaboris Lyons 6'-6 Washington
  110. Jamari Maduro 6'-1 South Dade Team Breakdown
  111. William Maldonado 5'-10 Miami Senior
  112. Craig Marshall 6'-7 Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
  113. Mike Martinez 5'-10 South Miami
  114. Josh Maynard 5'-9 All Saints Academy
  115. Jonathan Mays 6'-4 Pine Forest
  116. Brendan McCarthy 6'-3 South Fork
  117. Andre McFarlin 6'-7 Lake Mary Prep
  118. Darryl McGee 6'-8 Walton
  119. Rodney McIntyre 5'-10 Leesburg
  120. Willis McPhee 6'-6 Apopka
  121. Patrick Menzie 6'-5 Avon Park
  122. Chris Merriweather 6'-3 Arlington Country Day Lee Bulls
  123. Roland Montgomery 5'-9 George Jenkins
  124. Kenny Moore 6'-4 Lincoln
  125. Robert Moore 6'-1 J.P. Taravella
  126. Derreck Mosley 6'-3 Felix Varela Miami Elite
  127. Hamady N'diaye 6'-10 Florida Prep School
  128. Lucas Newton 5'-10 North Broward Prep Miami Tropics
  129. Mychal Nichols 5'-10 Lecanto
  130. Erick Nsangou 5-'11 Florida Prep School Tallahassee Wildcats
  131. Anthony Paulino Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
  132. Ray Pickney 6'-3 University Christian
  133. John Pietkiewicz 6'-2 Winter Park Tallahassee Wildcats
  134. Eniel Polynice 6'-4 Booker (Sarasota)
  135. David Pope 6'-5 Timber Creek
  136. Tomas Portuondo 6'-4 Cypress Bay
  137. Toney Powell 6'-0 Taylor County
  138. Derek Power 6'-2 South Fork
  139. Brandon Pressley 6'-0 Samuel W. Wolfson
  140. Denzel Rankin 6'-2 Norland
  141. Brad Reese 6'-6 Laurel Hill School
  142. Montrez Reece 6'-0 Broward Christian Gold Coast
  143. Wardell Rivers 5'-10 Eustis
  144. Jonathan Rodriguez 6'-5 Calusa Prep Miami Tropics
  145. Michael Rodriguez 6'-0 North Port
  146. Remy Rodriguez 6'-1 Everglades
  147. Josh Romero 5'-11 Pensacola
  148. Hunter Ross 6'-5 Palm Beach Gardens
  149. Jared Rubens 6'-3 Dr. Michael M. Krop
  150. Treymaine Russell 6'-0 South Dade Team Breakdown
  151. Ryan Scamecchia 6'-1 St. Thomas Aquinas Coast-to-Coast
  152. Andrew Scott 5'-9 Mandarin
  153. Tim Shankle 5'-9 Eastside
  154. Richard Sirju 6'-2 Piper
  155. Theo Smalling 6'-5 Bloomingdale Senior
  156. Alvin Smith 6'-2 Cocoa
  157. Cameron Smith 6'-6 Pensacola Christian
  158. Larry Smith 5'-10 Edgewater
  159. Max Spinner 5'-11 Boca Raton South Florida Cougars
  160. Shane Spoller 6'-7 Monarch
  161. Matt Stillwell 6'-2 Oveido
  162. Patrick Sullivan 6'-5 Edgewater
  163. Chris Summers 6'-3 Ribault
  164. Brandon Taylor 6'-1 Forest
  165. Nicholas Taylor 5'-8 Norland
  166. Kadero Terrell 6'-3 Eustis
  167. Penny Thiam 6'-9 Florida Prep School
  168. Matt Tillander 6'-2 Vanguard
  169. Eddie Tolliver 6'-1 West Boca Raton
  170. Nick Trapp 5'-10 Edgewater
  171. Zack Trapp 6'-1 Edgewater
  172. P.J. Turner 6'-3 Auburndale
  173. A.J. Tyler 6'-8 Palm Harbor University NIKE Team Florida
  174. Eddie Vanderweff 6'-3 Cardinal Newman
  175. Marlin Vilius 6'-0 Eustis
  176. Kenny Walker 5'-11 Cape Coral
  177. Chris Washington 6'-4 F.W. Buchholz
  178. Tavaris Washington 6'-5 Pensacola
  179. Wade Weeks 6'-3 Deland
  180. Jeff Wehling 6'-3 Bradenton Christian School
  181. David White 6'-3 Seminole
  182. Decoya White 6'-1 Chipley
  183. Antoine Williams 6'-0 Palm Beach Lakes
  184. Brandon Williams 6'-4 American Heritage
  185. Deandre Williams 6'-4 Oviedo NIKE Team Florida
  186. Dwain Williams 6'-0 Pendleton School
  187. Jarvis Williams 6'-4 Jones
  188. Kenny Williams 5'-11 Cape Coral
  189. Matt Williams 6'-3 Vanguard
  190. Foy Wilson 6'-4 Graceville
  191. Jake Worley 6'-5 North Broward Prep Tallahassee Wildcats
  192. Matt Worsham 6'-5 Benjamin School
  193. Floyd Wright 5'-5 Brandon
  194. Greer Wright 6'-3 American Heritage
  195. James Wright 6'-4 Bay
  196. Dustin Yoder 6'-3 Pendleton School Florida Elite
  197. Eric Young 6'-4 Miami Christian Miami City Ballers
  198. Taylor Young 5'-11 First Academy
  199. Noah Zazulia 6'-2 Jensen Beach Indian River Warriors


Advertising
Advertiser
Basketball Tickets - 10% discount
NBA Tickets
Chicago Bulls Tickets
Orlando Magic Tickets
Miami Heat Tickets
Florida Gator Tickets
join APS as an advertiser on Florida Hoops


SKILLS DVD's »
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
more...
terms of use :: privacy policy :: disclaimer  
  a POWER BASKETBALL partner
  All rights reserved.
  Copyright © 1998- .