Florida High School basketball news :: contact us  :: sitemap :: about us
Florida Hoops, Florida High School basketball news
Class of 2007 - Top Players as of

Hoops Central
  - Full Scoreboard
  - Game Capsules
  - Team Rankings
  - Player Rankings
  - Commitments
  - Recruiting News
  - Resources/Links
  - Classifieds
  - Time Out Discussion Board
story archives
Florida Player Rankings
The Top Players from
  - Florida's Treasure Coast
  - Class of 2005
  - Class of 2006
  - Class of 2007
  - Class of 2008
  - Class of 2009
other rankings
Performance Apparel from

Deep 3 Logo Burst
Florida Team Rankings
Top 25 teams
Class 6A
Class 5A
Class 4A
Class 3A
Class 2A
Class 1A
previous rankings
Class of 2007, Top Florida High School Basketball Players
Click here for committed players

ADVERTISEMENT Sports Training and Conditioning

Become faster, quicker, and stronger, increase your jumping power and endurance for that competitive edge! A comprehensive online resource.

Uncommitted Players (alphabetically).

  1. Kyle Abney 6'-3 Venice Coast-to-Coast
  2. Leroy Adams 5'-9 North Miami Beach
  3. Steven Agras 6'-4 Belen Jesuit Prep
  4. Kamal Aiken 6'-3 Chaminade Madonna
  5. Solomon Alibi 7'-1 Montverde Academy
  6. Brian Alexander 5'-6 Southeast (Bradenton) Bay City Ballers
  7. Stephane Allegree 6'-1 Montverde Academy
  8. Adam Allen 6'-6 Milton
  9. Juan Alverio 6'-5 Calusa Prep
  10. Chris Ammons 6'-4 Mandarin
  11. Freddy Asprilla 6'8 Florida Prep
  12. Dustin Auricchio 6'-2 Calusa Prep South Florida Heat
  13. Arsenio Avant 5'-8 Everglades West Broward Blazers
  14. Steven Babb 6'-3 Boone
  15. Andrew Baker 6'-1 Vero Beach Indian River Warriors
  16. Nick Balcer 6'-5 Martin County Jupiter Jaguars
  17. Eric Barefield 5'-10 Tampa Prep
  18. Ryan Barnes 6'-3 Montverde Academy Orlando Wildcats
  19. Idell Bell 6'-0 Kathleen
  20. Bryan Benefield 5'-9 Lake Mary Prep
  21. Justin Beyer 6'-1 Rockledge
  22. Shawn Blaylock 5'-11 Englewood
  23. Jerrell Blocker 6'-2 Lake Wales
  24. Jordan Bolton 6'-6 Winter Park NIKE Team Florida
  25. Ron Bombard 5'-10 Edgewater
  26. Stephen Brantley West Orange
  27. Freddie Brown 6'-0 William T. Dwyer
  28. Isaiah Brown 6'-7 South Miami
  29. Myck Brown 6'-4 P.K. Yonge
  30. Todd Brown 5'-5 Williston
  31. Calvin Bucholtz 6'-0 Andrew Jackson
  32. Jerome Burgos 6'-0 Florida Air Academy NIKE Team Florida
  33. Kevin Cantinol 6'-8 Calvary Christian
  34. Brandon Caputo 6'-4 Edgewater
  35. Gabriel Charlie 6'-0 Jacksonville First Coast Lee Bulls
  36. Orane Chin 6'-5 Dr. Krop Miami Tropics
  37. Ryan Clark Faith Christian
  38. Andy Clarke 6'-1 St. Thomas Aquinas
  39. Cecil Coleman 6'-3 Tampa Bay Tech Brandon Bolts
  40. Chris Daniels 6'-5 Everglades
  41. Andrew Darst 6'-4 Jesuit
  42. Claude Davis 6'-4 Lake Gibson
  43. Anthony Dorsey 6'-3 Lakewood
  44. Jerrell Douglas 6'-4 Leesburg
  45. Tim Donovan 6'-5 St. Thomas Aquinas
  46. Eddie Duarte 6'-0 Christopher Columbus
  47. Matt Dubec 6'-5 Sagemont
  48. Matt Dziawga 6'-0 Tampa Catholic
  49. Jack Eggleston 6'-7 St. Thomas Aquinas
  50. Marquis Ellis 6'-1 Taylor County
  51. Kimmie English 6'-4 Montverde Academy
  52. Ian Fels 5'-8 Dr. Michael Krop Miami Tropics
  53. D.J. Ferguson 6'-0 Bishop Moore
  54. Chris Fields Timber Creek
  55. Carlos Figueroa 6'-5 Florida Prep School
  56. Conrad Fitzgerald 6'-5 Pendleton School
  57. Hiten Fountain 5'-10 Oviedo
  58. Brian Frank 6'-4 Buchholz
  59. Harris Gelin 6'-0 Monarch
  60. Kevin Geottrey 6'-1 Timber Creek
  61. Javi Gonzalez 5'11 Dr. Michael Krop
  62. Adam Grimm 6'-7 Titusville
  63. Max Groebe 6'-4 Chaminade Madonna Team Breakdown
  64. Andrew Grossman 6'-4 Lincoln
  65. Leonard Hankerson 6'-3 St. Thomas Aquinas South Florida Heat
  66. Daniel Harris 5'-10 Martin County
  67. Theo Hatcher 6'-5 North Broward Prep
  68. Octavious Hawkins 6'-0 South Broward
  69. Neil Hemingway Cocoa Beach
  70. Martin Higgins 6'-6 Benjamin School
  71. Darryl Hines 6'-5 Arlington Country Day
  72. Bill Hobach 5'-9 Seminole
  73. Jerry Howard 6'-5 Orlando Jones
  74. Terrance Howell 6'-5 Kathleen
  75. Paul Hutchins 5'-11 Buchholz
  76. Christian Huthart 6'-1 Pendleton School
  77. Andres Irarrazabal 6'-5 Sagemont
  78. Depreist Ivey 5'-10 American Heritage
  79. Jeremy Jackson 6'-8 Lake Howell
  80. Jervan Jackson 6'-5 South Dade
  81. Larry Jackson 6'-4 East Gadsden Team Breakdown
  82. Nick Jackson 6'-0 West Orange
  83. Jiwan James 6'-3 Williston Gainesville Motivators
  84. Jermaine Johnson 6'-7 St. Thomas Aquinas Nike Team Florida
  85. Lazarus Johnson 6'-2 Miami Senior
  86. Travis Johnson 5'-11 P.K.Yonge Gainesville Motivators
  87. Virgil Johnson 6'-7 Oldsmar Christian
  88. Dominique Jones 6'-2 Lake Wales
  89. John Jones 6'-3 Sarasota Bay City Ballers
  90. Joshua Jones 6'-6 Trinity Catholic
  91. Joseph Katuka 6'-11 Montverde Academy
  92. Lance Kearse 6'-6 Ft. Myers
  93. Martavis Kee 6'-2 St. Thomas Aquinas Nike Team Florida
  94. Danny Krazit 5'-10 Bishop Moore Nike Team Florida
  95. Scott Labelle 6'-4 Leesburg
  96. Ronnie Lane 6'-3 Lakewood
  97. Devon Lamb 6'-3 Arlington Country Day
  98. Leke Lewu 5'-9 Taravella Lauderdale Lakes
  99. Leo Liriano 6'-3 Oldsmar Christian
  100. Edward Lonon 6'-0 Dillard Gold Coast
  101. Cameron Long Bayside
  102. Charlie Lytle 6'-6 Largo
  103. Jared Mabrey 6'-1 Lincoln
  104. Vince Maduri 5'-8 Tampa Prep
  105. D.J. Magley 6'-4 Bradenton Christian
  106. Chris Malcolm 6'-7 Timber Creek
  107. Janeroe Malone 5'-10 Coral Glades
  108. Kyle Marks 5'-9 Archbishop McCarthy Weston Wizards
  109. Joshua Martin 5'-5 South Broward
  110. Mike McGowan 6'-4 West Boca
  111. Julian Miller 6'-5 Everglades
  112. Sekani Milligan 6'-2 Nova
  113. Dave Minaya 6'-3 Oldsmar Christian Team Breakdown
  114. Alvin Mitchell 6'-3 Cardinal Gibbons
  115. Andre Mitchell 6'-6 Lake Region
  116. Armand Moore 5'-9 Jones
  117. Michael Moridian 6'-2 Lake Mary Prep
  118. Justin Morin 6'-1 Clearwater Central Catholic
  119. Andre Moscoso 6'-1 Pembroke Pines Charter West Broward
  120. Jonathan Murner 6'-2 Bay
  121. Adio Mutima 6'6 P.K. Yonge Gainesville Motivators
  122. Ed Nixon 6'-3 Lakewood
  123. Ben O'Donnell 5'-8 Largo
  124. Daniel Oliver 5'-10 Orlando Christian Prep
  125. Jamal Owens 6'-4 Miramar
  126. Javi Palacios 6'-0 Calusa Prep
  127. Jermol Paul 6'-2 Ocoee Palm Beach Thundercats
  128. Chaz Pearce 6'-0 Everglades
  129. Walter Perkins 6'-4 Tampa Prep
  130. Virgil Philistin 6'-2 Monsignor Pace South Florida Heat
  131. Anthony Phillips 6'-4 Boyd Anderson
  132. Clarence Pierre 6'-3 Martin County Treasure Coast
  133. Lionel Pierre 6'-5 Miami Senior
  134. Adam Powell 6'-3 Jensen Beach
  135. Townsend Powell South Miami
  136. Willie Powers 5'-11 P.K. Yonge
  137. Daryl Ragbeer 5'-10 Cypress Bay
  138. Anthony Raimondi 6'-2 Martin County
  139. Jose Ramos 6'-10 Miami Senior
  140. Willie Render 5'-10 Cardinal Gibbons
  141. Carl Richardson 6'-4 Ft. Walton Beach
  142. Patrick Richardson Woodham
  143. John Roberson 5-10 Lake Howell NIKE Team Florida
  144. Ariel Robinson 6'-2 Douglas
  145. Eric Rodriguez 5'-5 Dr. Krop Miami Tropics
  146. Joey Rodriguez 5'-11 Lake Howell Tallahassee Wildcats
  147. Ed Rolax 6'-5 Admiral Farragut Lee Bulls
  148. Dray Ross 6'-0 Rutherford
  149. Jorge Rubio 6'-3 Miami Senior Miami City Ballers
  150. Mario Saintelus 6'-4 Port St. Lucie Treasure Coast
  151. Amadou Sambou 6'-9 Pope John Paul II NIKE Team Florida
  152. Ian Scott 6'-2 Mt. Dora
  153. Zack Sedell 6'-0 Cooper City South Florida Heat
  154. Torrence Seymour 5'-10 Varela
  155. Jared Siedow 6'-2 St. Joe
  156. John Simbolick Seminole
  157. Teddy Simmons 6'-0 Arlington Country Day
  158. Tyrrell Sims 6'-0 Northeast
  159. David Small 6'-1 Lighthouse Christian
  160. Gerard Smith II 5'7 Olympia Orlando Wildcats
  161. Landon Smith 5'-11 Coral Springs
  162. Alphonso Starling 6'-3 Palm Beach Lakes
  163. A. J. Stewart 6'-7 Arlington Country Day Lee Bulls
  164. Andy Summerlin 6'-4 Mt. Dora
  165. Christopher Summers 6'3 Ribault
  166. David Swan 6'-0 Arlington Country Day
  167. Boubacar Sylla 7'-0 Florida Preparatory Academy
  168. Kyle Taylor 6'-3 Jensen Beach Treasure Coast
  169. Tyler Tieder 5'-11 Glades Day
  170. Eric Valentine Lake Howell
  171. Ray Waters 6'-3 Florida Prep School
  172. Chris Warren 5'-9 Dr. Phillips
  173. Ricky Warren 5'-8 Martin County Treasure Coast
  174. Michael Wells 5'-5 W.T. Dwyer
  175. Chris Williams 6'-0 Dr. Phillips
  176. Darian Williams 6'-1 Northeast
  177. James Williams 6'-1 Miramar
  178. Marcel Williams 6'-6 West Orange
  179. McKenzie Williams 6'-0 Apalachicola
  180. Watkins Williams 6'-3 Oldsmar Christian
  181. Fabian Wilson 6'-5 Jefferson
  182. Matt Wise 6'-4 Buchholz
  183. Andrew Woods 6'-5 Norland
  184. Joey Woods 6'-1 Golden Gate Naples Thunder
  185. Jean Michel Yotio 6'-9 Montverde Academy


Advertising
Advertiser
Miami Ticket Broker
Miami Heat Tickets
Miami Hurricanes Tickets
Miami Dolphins Tickets
Orlando Ticket Broker
Orlando Magic Tickets
join APS as an advertiser on Florida Hoops


SKILLS DVD's »
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
Kevin Sutton: Montverde Academy head coach and NIKE Skill Academy Instructor.
price $39.95 - DVD
more...
terms of use :: privacy policy :: disclaimer  
  a POWER BASKETBALL partner
  All rights reserved.
  Copyright © 1998- .